Po co nam karta graficzna?

W każdym komputerze znajduje się karta graficzna. To ona odpowiada za pokazywanie obrazu oraz renderowanie grafiki 3D. Niektóre komputery oparte są na karcie graficznej która jest zintegrowana z procesorem – a jej wyjście znajduje się na płycie głównej. Jest to oszczędne rozwiązanie, jeżeli chodzi o pobór mocy oraz pieniądze jednak nie do końca wydajne. Znaczna większość komputerów, szczególnie w przypadku osób które z komputera korzystają dużo oraz grają w gry lub oglądają filmy w wysokiej rozdzielczości jest oparta na dedykowanej karcie graficznej, czyli na takiej karcie która jest niezależna od procesora. Jakie plusy ma takie rozwiązanie? Na to pytanie odpowiedź dostaniecie poniżej.

Dedykowana karta graficzna jest dużo wydajniejsza

Oczywiście nie w każdym przypadku – istnieją takie karty graficzne, które są stosunkowo nowe, które nie są w stanie rywalizować z nowymi zintegrowanymi kartami graficznymi. Jednak w zdecydowanej większości przypadku to właśnie dedykowane karty graficzne są dużo wydajniejsze. Nie ma tutaj jednego określenia na to, o ile są one wydajniejsze – jednak mogę Wam powiedzieć, że różnica jest ogromna, w zależności od tego ile płacimy za kartę graficzną. Możemy wydać kilka tysięcy złotych i zakupić potężną GTX 1080 Ti, lub wydać 800 złotych i dostać kartę graficzną ze średniej półki taką jak RX 570. To, na jaką kartę graficzną się zdecydujecie zależy od waszych wymagań oraz budżetu. Ta pierwsza karta jest w stanie uruchomić gry w rozdzielczości 4K w kilkudziesięciu klatkach na sekundę – a ta druga w rozdzielczości 1080P w 60 klatkach na sekundę.

Dedykowana karta graficzna starczy nam na lata

Jeżeli nasz aktualny komputer nie jest już demonem prędkości, i chcemy wymienić go na nowy, a jesteśmy zadowoleni z mocy obliczeniowej naszej karty graficznej, to możemy ją po prostu wyjąć i wrzucić do nowego komputera. Jest to wielki plus dedykowanych podzespołów – nawet jeżeli wymieniamy cały komputer, to te podzespoły, które chcemy zachować możemy po prostu przenieść do naszego nowego zestawu komputerowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informatyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *